بزرگسال تغذیه فرنگی صبحانه کودکان

بزرگسال: تغذیه فرنگی صبحانه کودکان مواد غذایی صبحانه سالم صبحانه مقوی برنامه غذایی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مدل آزمایشی ارز دیجیتال داخلی آماده شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه پیکره آینده دنیا بر اساس تکنولوژی بلاک چین هست، اعتقاد است که در برابر ارز دیجیتال برگشت به عقب معنی ندارد و به همی

مدل آزمایشی ارز دیجیتال داخلی آماده شد

مدل آزمایشی ارز دیجیتال داخلی آماده شد

عبارات مهم : مرکزی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه پیکره آینده دنیا بر اساس تکنولوژی بلاک چین هست، اعتقاد است که در برابر ارز دیجیتال برگشت به عقب معنی ندارد و به همین علت باید آن را پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم.

به گزارش ایسنا، ارزهای مجازی از آن دسته مقولاتی هستند که علاوه بر شاخصه های منحصر به فرد و تسهیلاتی که می توانند ایجاد کنند، همچنین می توانند حامل مخاطراتی جهت سیستم های پولی و امنیتی کشورها هم باشند؛ امری که در ادبیات مسئولان کشور هم خود را نشان داده است.

“به کارگیری ابزار بیت کوین (Bit Coin) و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور ممنوع است”. این خلاصه ای از اطلاعیه ای است که روابط عمومی بانک مرکزی اخیرا (۲ اردیبهشت) در مورد ارزهای مجازی در سایت خود قرار داد. در این اطلاعیه ولی به ارزهای مجازی که قرار بود پست بانک به نمایندگی از وزارت ارتباطات بررسی، پیاده سازی و عرضه کند، اشاره ای نشده و گفته نشده است که وظیفه بانک مرکزی به عنوان رگولاتوری امور بانکی و پولی کشور با ارزهای الکترونیکی داخلی چه می شود؟

اما محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – در مورد مصوبه اخیر بانک مرکزی اطراف ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال گفته است که مصوبه بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار مهم پول و مالی کشور در مورد ارزهای رمزنگاری شده است مثل بیت کوین که به بانک ها و صرافی ها اعلام کرده که استفاده از آن ها ممنوع هست، بدهید منظور نیست که بکارگیری ارز دیجیتال در توسعه داخلی ممنوعیت یا محدودیت دارد.

وی با اشاره به پروژه مشترکی که در این زمینه با حضور پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، پژوهشگاه پولی و مالی بانک مرکزی و پست بانک کشور عزیزمان ایران در جریان هست، افزود: در جلسه یکسان هفته گذشته که جهت بررسی میزان پیشرفت این پروژه برگزار شده است بود، اعلام کردند که مدل آزمایشی آماده شده است است.

آذری جهرمی با بیان اینکه نتیجه تحقیق باید به سوالاتی در بخش های متفاوت تبدیل بشود تا در حالت های متفاوت به مدل برسیم که بعد از آن پیاده سازی شود، اظهار کرد: در برابر ارز دیجیتال برگشت به عقب معنی ندارد چراکه پیکره آینده دنیا بر اساس تکنولوژی بلاک چین است و به همین علت باید آنرا پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: نگرانی بانک مرکزی ناشی از خروج ارز و آسیب دیدن مردم و مباحث اینچنینی است که بر همین اساس تصمیم گرفتند تا خرید و فروش بیت کوین را ممنوع کنند، چراکه بیت کوین همه ارز دیجیتال نیست و آینده چهارچوب و پیکره اینترنت دنیا مبتنی بر بلاک چین خواهد بود.

تعامل جهت راه اندازی ارز دیجیتالی
پیش از این هم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پیج اینستاگرام خود به ارزهای دیجیتالی و اهمیت آن ها در دنیای کنونی اشاره کرده و نوشته بود: دنیا در حال تحول است و یکی از این تحولات، «ارزهای دیجیتال» هستند. رویکرد انفعالی راجع به فناوری و انتظار دستگاه ها از یکدیگر طبیعتا باعث عقب ماندگی و در نهایت انفعال حاکمیت خواهد شد.

محمدجواد آذری جهرمی همچنین گفته بود: بر این اساس و با استفاده از ظرفیت های موجود ارتباطات و فناوری اطلاعات در عرصه بانکداری و نظام مالی کشور و نیز ظرفیت بالای جوانان کشور، در جلسه ای که با هیئت مدیره پست بانک کشور عزیزمان ایران داشتم، مقرر شد این بانک با اعلام فراخوان و شناسایی نخبگان کشور در این عرصه، نخستین ارز دیجیتال طراحی شده است را به صورت آزمایشی پیاده سازی و این مدل را جهت بررسی و تایید به نظام بانکی کشور عرضه کند. از همه کسانی که در این حوزه تخصص دارند دعوت می کنم در فراخوان پست بانک حضور فعالانه داشته باشند.

او همچنین در نشست خبری آنلاین خود از پیاده سازی آزمایشی نخستین ارز دیجیتالی کشور به وسیله پست بانک و عرضه به نظام بانکی جهت تایید خبر داده و گفت که تعاملاتی با پست بانک و پژوهشگاه پولی و بانکی داشته ایم تا نمونه ای از ارز دیجیتال را پیاده سازی کرده و جهت مسوولان کشور آن را معرفی کنیم تا با چابکی زیاد بانک مرکزی در این حوزه عمل کند. مفاهیم قانونی و فقهی و نظام مبادلات را در این نمونه خواهیم دید. فراخوان اولیه انتشار یافته و در ابتدای سال ۹۷ کسانی که می توانند به ما در این حوزه کمک کنند، گزینش خواهند شد.

اما یکی از دلایلی که بسیاری از دلالان و تاجران از ارز دیجیتالی و رمزنگاری شده است بیت کوین، جهت معاملات غیرمعمول و غیرقانونی استفاده می کنند، آن است که تبادل پول با این ارز، در هیچ جایی ثبت نمی شود و هیچ هویت و نام و نشانی از طرفین معامله نیز در آن به چشم نمی خورد و شرکت های امنیتی نیز قادر نخواهند بود مجرمان و دلالان را ردگیری و قراردادهای آنها را پیگیری کنند. بنابراین جهت این افراد پولشویی و فرار مالیاتی بسیار آسوده و راحت صورت خواهد گرفت. ولی از آنجایی که نمی توان به طور کلی جلوی وقوع یک پدیده تازه را گرفت، ولی می توان با وضع مقرراتی جدید، نحوه استفاده از آن را محدود و کنترل کرد.

در این راستا انگلستان قصد دارد با همکاری اتحادیه اروپا، قوانینی را وضع کند تا بدهید وسیله، تاجران، دلالان و طرفین معامله در مبادله با ارز بیت کوین مجبور باشند اطلاعات خود را وارد و ثبت کنند. بدهید ترتیب، می توان گفت تا حد زیادی از فعالیت ها و معاملات غیرقانونی و غیر مجاز سلاح، دارو، مواد مخدر و تجهیزات تروریستی در دنیا و بخصوص در اروپا جلوگیری به عمل خواهد آمد.

پول های مجازی و در صدر آن ها بیت کوین، درواقع پردازش مبادلات مالی بر بستر یک فناوری به نام “بلاک چین” هستند که زنجیره بلوک هم تعریف می شود و مبتنی بر رمزنگاری هست. با استفاده از این فناوری یک پول مجازی به وجود می آید که در فضای اینترنتی قابل انتقال است و این امکان را به بازدیدکنندگان می دهد که بدون نیاز به هیچ بانکی مبادلات مالی خود را انجام می دهد، ضمن این که ناشناس هم باقی بماند.

برخی کارشناسان معتقدند مساله مهم در ارتباط با این فناوری های مالی تازه این است که اگر قرار باشد همه مردم به سمت استفاده از این پول های الکترونیکی و مخصوصا بیت کوین بروند، درنهایت ممکن است کم کردن ارزش پول ملی را داشته باشیم، چراکه مردم از طریق دلار نسبت به تهیه بیت کوین اقدام می کنند و زمانی که تقاضا نسبت به دلار زیاد از حد شود، ارزش ریال در برابر آن کم کردن پیدا می کند و می تواند تبعاتی داشته باشد؛ در حالی که در کشوری مثل آمریکا و ترکیه یا هند، یک دلار هم یک دلار است و نگرانی نیز از بابت کم کردن یا زیاد کردن ارزش آن نسبت به پولی دیگر هم وجود ندارد.

اما در گزارش اخیر بانک مرکزی آمده بود: در جلسه سی ام شورای عالی مبارزه با پولشویی در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۶، به کارگیری ابزار بیت کوین (Bit Coin) و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور ممنوع اعلام شد. از آنجایی که انواع ارزهای مجازی از این توانایی برخوردار هستند که به ابزاری جهت پولشویی و تامین مالی تروریسم و به طور کل، جابه جایی منابع پولی مجرمان بدل شوند، حوزه نظارت بانک مرکزی جهت پیشگیری از وقوع جرائم از طریق ارزهای مجازی، عنوان ممنوعیت به کارگیری ارزهای مجازی را به بانک ها ابلاغ کرده است.

در ادامه این اطلاعیه همچنین تاکید شده است که از این رو، با توجه به اهمیت موضوع، تمام شعب و واحدهای تابعه بانک ها و موسسات اعتباری و صرافی ها باید از انجام هرگونه خرید و فروش ارزهای مذکور و یا انجام هرگونه اقدامی که به تسهیل و یا ترویج ارزهای یاد شده است بینجامد، به طور جد اجتناب کنند. همچنین مورد نیاز به ذکر است با متخلفین، برابر قوانین و مقررات مربوط برخورد خواهد شد.

مدل آزمایشی ارز دیجیتال داخلی آماده شد

واژه های کلیدی: مرکزی | فناوری | اطلاعات | استفاده | اطلاعات | دیجیتال | وزیر ارتباطات | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs